Debatt

Dags för nytt påskuppror!

Jonas Eek, domprost i Stockholm, kan inte bara framföra kloka synpunkter i ett slutet sammanträdesrum.

Jonas Eek, domprost i Stockholms domkyrka.
Publicerad

Detta är en debattartikel i Kyrkans Tidning. Åsikterna som uttrycks i texten är skribentens egna.

Äntligen tycks den brutala och rättsosäkra migrationspolitiken som Tidöregeringen genomfört tillsammans med Socialdemokraterna, på uppdrag av Sverigedemokraterna, ha väckt en stor del av det svenska folket. 

Det är hemskt att det ska krävas de mest sanslösa utvisningsbesked för 18-åringar och ensamma bebisar för att många ska vakna och protestera – trots att konsekvenserna av den nya lagstiftningen påpekades i de många remissvar som var kritiska. 

Nu har socialdemokratiska gräsrötter tvingat sin partiledning att backa och till och med KD och L har börjat tveka. Men inte M och SD.

Från Svenska kyrkan har vi hört starka röster, bland annat från biskop Andreas Holmberg, som med enfas påtalat det kristna ansvaret för medmänniskor och främlingar. 

I Migrationsverkets etiska råd har just professor Ludvig Beckman avgått med hänvisning till hur migrationspolitiken i Sverige är omänsklig. 

Jag hade förväntat mig att Jonas Eek, domprost i Stockholm, skulle göra detsamma. När jag sen hör hans motivering till att vara kvar i rådet – att rådet inte legitimerar Migrationsverkets handlingar och att man i rådet definitivt framför kritiska synpunkter, så tycker jag det låter bra, men….

Jag efterlyser ett starkare agerande från kyrkans sida. Tillsammans med många andra, mer än 250 000 personer, skrev jag på påskuppropet,  påskupproret 2005 som Sveriges kristna råd överlämnade till dåvarande migrationsminister Barbro Holmberg. Det ledde till besinning och vi kunde sedan tio år senare se ett överväldigande folkligt engagemang för att ta emot människor på flykt.

Det är dags för hela Svenska kyrkan att säga ifrån, inte bara att ropet kommer från enstaka präster och enskilda biskopar. 

Jonas Eek kan inte bara framföra kloka synpunkter i ett slutet sammanträdesrum. Jag hoppas att han kan gå i bräschen för ett nytt påskuppror och omedelbart få stopp för de hjärtlösa utvisningar som nu sker. Men sen måste kyrkan också till att en ny regering i höst för en annan migrationspolitik – där vi också inser att Sverige faktiskt behöver invandrare och flyktingar för att exempelvis klara äldreomsorgen.



Eva Zetterberg,

aktiv i Maria Magdalena Församling i Stockholm