Nyhet
Nära 500 präster samlade till teologdag
I dag är nästan 500 av Lunds stifts präster samlade i Lund till teologdag. Biskop Graham Cray är huvudtalare och berättar om Anglikanska kyrkans inomkyrkliga rörelse Fresh expressions.
Fresh expressions, ungefär Nya uttryck, startades av Anglikanska kyrkans ärkebiskopar 2004 tillsammans med Metodistkyrkan, men omfattar nu många samarbetspartners.
Syftet är att uppmuntra nya sätt att vara kyrka och har resulterat i att många nya församlingar har bildats, vid sidan om de mer traditionella.
I de seminarier som också hålls under teologdagen kan deltagarna bland annat lära mer om Luther, Kierkegaard, sociala medier och om hur man predikar relevant och förmedlar hoppet.
Läs mer om Fresh expressions här: http://www.freshexpressions.org.uk/
Bli prenumerant för endast
Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.
KÖP