Nyhet
Svenska kyrkan vill utreda Stasi-kontakter
Svenska kyrkan på nationell nivå tittar nu på möjligheten att starta ett forskningsprojekt kring relationerna med forna DDR och andra totalitära stater.
– Att använda forskningens möjligheter ger oss hjälp att gå på djupet i det här svåra ämnet, säger Svenska kyrkans generalsekreterare Helén Ottosson Lovén.
– Det handlar också om att vidga frågan till att reflektera över nutida relationer med kyrkor i länder med totalitära regimer, fortsätter hon.
I höstas avslöjades förre kyrkoherden i Burträsk, Alexander Radler, som Stasi-informatör. Då höjdes röster för att Svenska kyrkan borde gå till botten med sina DDR-kontakter. En av dem som drev frågan, i sin egenskap av ledamot i kyrkostyrelsen, var moderate riksdagsledamoten Hans Wallmark. Wallmark har nu lämnat kyrkostyrelsen, men välkomnar att kyrkan tar ett steg närmare en utredning.
– Svenska kyrkan har bevisligen avslöjats med Stasi-infiltration. Som organisation med stort folkligt förtroende är det viktigt att den vågar lyfta på alla stenar. Det måste ske grundligt och får gärna ta tid.
Prenumerera på Kyrkans Tidning
Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
- • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
- • E-tidning - papperstidningen i digital form
- • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz
Ord pris 125 kr/mån
KÖP