Ledare
Det är Svenska kyrkan som gäller
”I Sverige är Svenska kyrkan, med all dess rikedom och all dess brist, den naturliga orienteringspunkten.” Så starkt formulerar Sigfrid Deminger det i fredagens utgåva av tidningen Dagen.
Detta är en ledare i Kyrkans tidning. Ledarsidan är oberoende och partipolitiskt obunden.
Den före detta pastorn och rektorn för Örebro missionsskola tycker att frikyrkan spelat ut sin roll.
Gudstjänsterna spelar en central roll i Sigfrid Demingers resonemang. I frikyrkan har de trivialiserats, ordet har inte längre en självklar plats: Bibelläsning försvinner bort, predikan tar avstamp i vardagliga funderingar, församlingen blir publik; ”Ingenting tycks heligt längre”.
Det han söker finner han i gudstjänster i Svenska kyrkan, ”språk för vördnad”, ”rum för det som är heligt”, bibeltexter, förbön – en lång tradition.
Nog finns det en parallell utveckling inom Svenska kyrkan i den riktning Sigfrid Deminger sörjer. Men hans ställningstagande rekommenderas som läsning för den som kämpar på med vikande gudstjänstdeltagande och undrar över vad som är kärnan. KT