Arborelius kräver att skyldiga tar ansvar

Anders Arborelius, biskop för katolska kyrkan i Stockholms stift. Foto: Jonas Ekströmer/TT

”En reningsprocess som kyrkan måste gå igenom.” Så beskriver Anders Arborelius de sexuella övergrepp inom Katolska kyrkan som kommit i ljuset under flera årtionden. Han tror att mötet i Vatikanen i februari leder till konkreta resultat.

– Det är en kris som berör hela kyrkan. Därför är det viktigt att få på plats allmänna riktlinjer som gäller i alla länder och i alla kulturer, säger kardinal Anders Arborelius, biskop för katolska kyrkan i Stockholms stift.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration