Kyrkomötet sa ja till teologiskt ställningstagande om könsidentitet

Gör kyrkan tillräckligt eller inte för att inkludera transpersoner? Det diskuterades i Uppsala på tisdagskvällen. Foto: Mikael M Johansson, Getty Images

Efter votering sa kyrkomötet sa ja till utskottets förslag att ta fram ett officiellt teologiskt ställningstagande gällande könsidentitet och könsuttryck. Det var rena hyllningskören från flera håll när kyrkomötet diskuterade ämnet på tisdagskvällen. Utskottet ville bifalla motionen och betänkandet uppskattades av många ledamöter. Men inte av alla.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration