Nyhet
Därför sätter Mönsterås kyrka in väktare
Efter nyheten om planer på ett terrorattentat mot kristna i Sverige valde Mönsterås kyrkoherde Magnus Johansson att sätta in väktare vid större evenemang. ”Det som förvånar är att man läst samma brev som jag och drar slutsatsen att det inte finns något hot mot Svenska kyrkan”, säger han.
Kyrkoherden i Mönsterås-Fliseryds pastorat, Magnus Johansson, sätter numera in väktare som kontrollerar besökares väskor i samband med större evenemang i Mönsterås kyrka.
Privat och Tim Aro/TT
När två bröder i Tyskland häktats, sedan tysk polis hittat bevis som tyder på att de förberett ett terrorattentat mot kristna i Sverige, skickade Magnus Hedin, regionpräst och beredskapssamordnare för Linköping och Växjö stift, ut ett brev till kyrkoherdarna i Växjö stift, som Kyrkans Tidning tagit del av. Han uppmanar församlingar att vara vaksamma för att kunna fortsätta vara öppna och inbjudande för besökare.
Prenumerera på Kyrkans Tidning
Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
- • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
- • E-tidning - papperstidningen i digital form
- • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz
Ord pris 125 kr/mån
KÖP