Datainspektionen: Kyrkan får inte hantera domar

Domkapitlen får inte längre hantera domar mot präster när de utövar tillsyn av präster. Det saknas lagstöd för att domkapitlen ska få hantera de känsliga personuppgifterna, säger Datainspektionen. Foto: Johannes Frandsen/TT

Domkapitlen får inte längre hantera domar när de ska fatta beslut om till exempel avkragning. Detta eftersom domar kan innehålla känsliga personuppgifter. Det har Datainspektionen slagit fast i två färska beslut.

eller

För att läsa artiklar behöver du vara prenumerant på Kyrkans Tidning.

I prenumerationen ingår:

  • 46 nummer av Kyrkans Tidning, utgivning varje torsdag
  • Obegränsad tillgång till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidning som e-tidning redan på onsdagen
  • Nyhetsbrev, jobbannonser, debattsvep

Senaste artiklar