De fick ta emot stipendiet av biskop Sören Dalevi

Rocka sockorna Sören Dalevi stipendium

Det var musikgruppen Vajb som tog emot stipendiet av biskop Sören Dalevi under konserten i Kristinehamns kyrka. Främre raden från vänster i bild: Linn Åsberg, Erika Larsson, Victor Aronsson, Robin Andersson, Victoria Johansson Aronsson och biskop Sören Dalevi. Bakre raden: Urban Karlsson Foto: Emma Ax

På den officiella Downs syndrom-dagen anordnades det en konsert i Kristinehamns kyrka för att uppmärksamma och hylla olikheter. 300 personer fyllde kyrkan när biskop Sören Dalevi delade ut årets kulturstipendium till musikgruppen Vajb.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration

Taggar:

Stipendium