Floristens bästa tips: Så binder du din egen krans

Sandra Nyman

För den som inte vill göra en krans finns det andra sätt pynta fram julen med blommor. "Köp en amaryllis! Jag brukar köpa en till första advent så hinner den slå ut till jul. Pynta den med fina kvistar av Kryptomeria och öka succesivt på dekorationen fram till jul", säger Sandra Nyman. Foto: Mikael M Johansson

En fin julkrans på dörren, hängandes i fönstret, på bordet eller som gåva? Sandra Nyman, florist i Hammarby sjöstad, lär ut hur du enkelt gör en kreativ krans med inslag av bland annat rosépeppar och echeveria. Kransen är lika vacker som torkad!

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration