Nyhet

Expresidentens val kan bli nya emojin för förlåtelse

Avsaknaden av en emoji för förlåtelse gjorde att kampanjen ”Forgivemoji” drogs igång förra året av Tuomo Pesonen, kommunikationschef vid Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland. Tarja Halonen, som var president i Finland mellan åren 2000–2012, har nu valt ut en officiell kandidat.

Emeritapresidenten Tarja Halonen väljer emojikandidat.
Publicerad

– Jag har bekymrat följt med polariseringen i diskussionskulturen både i Finland och ute i världen. Jag vill framför allt i den diskussion som förs i digitala kanaler se mera måttlighet, empati och förmåga att erkänna sina fel. Emojier är numera en integrerad del av kommunikation människor emellan och därför behövs också en emoji som säger: jag förlåter dig, säger Tarja Halonen i ett pressmeddelande.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP