Elin Forss om känslorna att bli präst: "Stort och lite overkligt"

Elin Forss

"Känns som att man inte är präst riktigt än. Det känns väldigt stort och framförallt känns det som ett privilegium att ha fått sitt kall hörsammat och att få göra detta på heltid", säger Elin Forss. Foto: Linda Randgard

Efter vårens prästvigningar har Kyrkans Tidning pratat med några av dem som nyligen kommit ut i tjänst. Först ut är prästen Elin Forss. "Det känns väldigt stort och framförallt känns det som ett privilegium att ha fått sitt kall hörsammat och att få göra detta på heltid", säger hon. 

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration