Nyhet

AFS-företrädare dömd för grovt förtal - sitter kvar i kyrkomötet

Lennart Matikainen, företrädare för Alternativ för Sverige i kyrkomötet sedan kyrkovalet 2021, har dömts för grovt förtal. Enligt kyrkoordningen får han sitta kvar i kyrkomötet trots domen.

Lennart Matikainen
Lennart Matikainen företräder AFS i kyrkomötetsedan kyrkovalet 2021. I början av november dömdes han i Stockholms tingsrätt till villkorlig dom, dagsböter och skadestånd.
Publicerad

Att en av nomineringsgruppens ledamöter i kyrkomötet har dömts för grovt förtal bekymrar inte Axel W Karlsson, gruppledare för Alternativ för Sverige (AFS) i kyrkomötet, just nu.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP