Anders Wejryd: Sågs som en svikare för att jag ställde mig bakom beslutet

Anders Wejryd

Anders Wejryd ändrade inställning till samkönade äktenskap något år innan Svenska kyrkan fattade sitt beslut 2009. Att han själv har fått jobba med sin inställning har varit bra i ekumeniska sammanhang tror han. Foto: Mikael M Johansson

Anders Wejryd tänkte om. Sedan har han rest över hela världen och talat för Svenska kyrkans syn på samkönade äktenskap. I höstas lade han fram ett studiedokument för Kyrkornas världsråd som ska hjälpa kyrkor att tala om sexualitet.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration

Taggar:

Hbtq