Israel: Nya regering väcker oro

"När ministrarna vill ändra status quo, riskerar det att vara ett startskott för mycket våld från muslimer och andra boende i Västbanken eller från resten av världen. Vi går på äggskal", säger rabbinen Ron Kronish. På Tempelberget i Jerusalem finns en status quo som ger muslimer fri tillgången att be på berget och vid den viktiga al-Aqsamoskén. Foto: Marcus Gustafsson

Israels nya regering har efter en månad vid makten redan gjort flera kontroversiella uttalanden, som att den vill se fler bosättningar på den ockuperade Västbanken. "Regeringen säger rätt ut: Allt detta är vårt, vi kommer göra vad vi vill med det och bryr oss inte om vad andra tycker." säger den kristna palestinien Xavier Abu Eid. 

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration

Taggar:

Israel Palestina