Katolsk biskop och fredspristagare anklagad för sexuella övergrepp

Carlos Ximenes Belo

Carlos Ximenes Belo fick fredspris 1996 för sitt engagemang för ett fredligt slut på den indonesiska ockupationen. Nu vittnar två personer om att de blivit utsatta för sexuella övergrepp av honom under 90-talet. Foto: TT

Ännu en skandal skakar kyrkan i Vatikanen. Denna gång är det den katolske biskopen Carlos Ximenes Belo som anklagas för sexuella övergrepp på pojkar i Östtimor. Carlos Ximenes Belo som dessutom är fredspristagare har med anledning av detta fått "restriktioner".

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration