Kulturarvschef: Allt fler kyrkor kommer tas ur bruk

kae

Markus Dahlberg, enhetschef för kulturarvsstöd i Svenska kyrkan, säger att den kyrkoantikvariska ersättningen inte längre räcker till. Budgetramen för renoveringen av Högalidskyrkan i Stockholm är ­beslutad till 179 miljoner kronor men det är oklart vad kostnaden kommer att landa på. Foto: Privat och Marcus Gustafsson

Svenska kyrkans omfattande rapport om den kyrkoantikvariska ersättningen, KAE, har lämnats över till Kulturdepartementet. Den visar på ett stort behov av förändring, säger Markus Dahlberg, enhetschef för kulturarvsstöd i Svenska kyrkan.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration