Många har förtroende för kyrkan – färre tycker den är relevant

Jonas Bromander

Att människor inte känner förtroende för kyrkan skulle bland annat kunna bottna i personliga negativa erfarenheter, enligt Jonas Bromander, utredare på Svenska kyrkans enhet för forskning och analys.. Foto: Gustaf Hellsing /Ikon och Stefan Lindberg/ikon

De flesta svenskar har en positiv eller neutral inställning till Svenska kyrkan, visar en undersökning. Många anser att kyrkan bidrar till allmännyttan, men betydligt färre tycker att kyrkan är relevant för dem själva.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration

Taggar:

Svenska kyrkan