Något extra på den sista resan

Catharina Lindell, begravningsentreprenör

En människas vandring här på jorden är till ända och evigheten tar vid. Det ska inramas av en högtidlighet, tycker ­Catharina Lindell, begravningsentreprenör och initiativtagare till Black Angels. Det kvinnliga mc-nätverket erbjuder sig att köra kortege vid begravningar. Foto: Emma Larsson

När sorgen är som färskast kliver Catharina Lindell in i sorgehuset. Som begravningsentreprenör är hon en välkänd profil i skånska Kävlinge. En ny film berättar om hennes engagemang i Black Angels, ett nätverk för kvinnliga bikers i begravningskortegen.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration