De blir ministrar i Ulf Kristerssons regering

ministrar i den nya regeringen

Från vänster: Parisa Liljestrand (M) kulturminister, Jakob Forssmed (KD), socialminister och statsråd i socialdepartementet, Lotta Edholm (L) skolminister och statsråd i utbildningsdepartementet och Johan Forssell (M) bistånds- och utrikeshandelsminister och statsråd i utrikesdepartementet.

Under tisdagen presenterade Ulf Kristersson sin regeringsförklaring och ministrarna i den nya regeringen. Parisa Liljestrand (M) blir ny kulturminister och Jakob Forssmed (KD) ny socialminister med ansvar för trossamfunden.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration