Här är riksdagens beslut om den kyrkoantikvariska ersättningen

Kyrkoantikvarisk ersättning

Många av Sveriges kyrkor är gamla och kräver kostsamt underhåll, skrev Ardalan Shekarabi och Inga-Lill Sjöblom i en motion till riksdagen där de föreslog en höjning av den kyrkoantikvariska ersättningen. Renoveringen av Jäders kyrka var det projekt som fick mest i bidrag från den kyrkoantikvariska ersättningen 2022. Foto: Fredrik Sandberg / TT och Mikael M Johansson

Höj den kyrkoantikvariska ersättningen, tyckte två socialdemokrater i en motion till riksdagen. Riksdagen höll inte med och avslog motionen.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration