Nyhet
Utbildning för journalister ska motverka stereotyp rapportering om religion
Nu ska finska journalister få chansen att bli läskunniga i religion. Kyrkor och andra religiösa samfund ordnar utbildning tillsammans med forskare.
I höst startar kyrkan i Finland utbildning i läskunnighet i religion för journalister. "Det blir ofta stereotypt och inte tillräckligt djupt när journalister skriver om religion," säger Eeva-Kaisa Heikura, tf kommunikationsdirektör på Evangelisk-lutherska kyrkan
Aarne Ormio/Mihajlo Maricic
Samkönade äktenskap, kvinnors ställning och internationella konflikter är några av de ämnen som journalister rapporterar om och som kan ha med religion att göra.
Bli prenumerant för endast
Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.
KÖP