Växjö stift positivt till vindkraft men lokal församling säger nej

"Vi tar hänsyn till de boende och säger nej till vindkraft på församlingens mark", säger Karin Dolk Andersson-Dolk, fastighetsutskottet i Södra Ljungas församling.  Stiftet är tvärtom positiva tilll vindkraft och Per-Wilhelm Sivertsson på Växjö stift hänvisar till Svenska kyrkans klimatmål. Foto: Privat, Johan Nilsson/TT

Södra Ljunga församling svarade nej på förfrågan om att arrendera ut sin mark till vindkraftverk. Växjö stift som har mark genom prästlönetillgångarna inom samma församling ställer sig generellt positivt till vindkraft och utesluter inte utarrendering.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration