Nyhet

Barn har rätt till religion - ärkebiskop Anders Wejryd inför sitt möte

Barn i fokus. Ett samhälle där barnen inte står i centrum saknar framtid. Det blir budskapet från ärkebiskop Anders Wejryds möte. Med mötet ska kyrkan också ta plats i det offentliga samtalet.

Publicerad

Den 16 och 17 november hålls ärkebiskopens möte Barn och unga i Uppsala. Drygt 1 100 besökare och deltagare väntas till två dagar med ett späckat program som tar upp många sidor av barns verklighet.
– Jag sitter just och sliter med mitt öppningsanförande. Det är ju väldigt många motiv i ett sådant här möte och mycket som känns viktigt att lyfta fram, så det är ett jobb att mejsla ut vad som är huvudbudskapet, säger Anders Wejryd.
Han tycker att huvudbudskapet är att barns bästa måste stå i centrum. Och i dag lever många barn i en svår situation, det är tufft att vara barn till en fattig förälder och vuxna försöker ofta förverkliga sig genom barnen.
– Men barnen har ett egenvärde, och det samhälle som inte ser det blir inte bra. Det är ett hållbarhetsbudskap som jag tycker det är viktigt att kyrkan lyfter fram.
Barnrättsorganisationer, myndigheter, skolan och många forskare ska medverka i mötet. En förhoppning är att det ska leda till samarbeten mellan kyrkan och dem.

Men det finns fler syften med mötet. Barnkonventionen talar om barns rätt till andlig utveckling och andlig välfärd.
– Vi har svårt att hantera den rätten i Sverige. Vi är hemmablinda och känner inte igen det religiösa i det som vi kallar demokratiskt och ser som gott. Dessutom har religion upplevts som något som tvingats på folk. Därför har rätten till religionsfrihet uppfattats som rätten att slippa religion, säger Anders Wejryd.
– Det finns inget vakuum, tar man bort berättelserna om Jesus så fylls utrymmet av något annat, av konsumism, av den starkes rätt eller av någon annan berättelse. Jag tror att religionerna bär med sig de grundläggande värderingarna om människans värde och värdighet som är oundgänglig för att upprätthålla människovärdet på lång sikt.
Och om religionen är frånvarande från det offentliga samtalet blir det lätt så att ateismen blir utgångspunkt och ses som vetenskaplig.
– Men att tro att Gud inte finns är också en trosuppfattning, det måste man förhålla sig till och samtalet om detta ska man inte undanhålla någon, inte barn och unga heller.

Han vill att kyrkan aktivt ska stå emot den marginalisering av religionen som pågår, genom att finnas med överallt i samhället och våga koppla ihop det vi gör med tron, och sätta ord på det. Ska barn och unga få grepp om vad samhället handlar om måste de också få möta levande religiositet.
Det kan barn och unga göra i kyrkan, menar ärkebiskopen. Han tycker att Svenska kyrkans arbete bland barn och unga är bra och uthålligt på många platser. Men han betonar att människor inte kommer till tro automatiskt.
– Barn och unga måste få möta människor som vågar berätta om sin egen tro. Och det handlar inte alls bara om konfirmandtiden, utan om hela kyrkans sätt att vara.

Detta är en låst artikel.

Prenumerera på Kyrkans Tidning

Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
  • • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz

Ord pris 125 kr/mån

KÖP