Debatt

Biskopen måste vara en bra chef

Veckorna innan biskopsvalet i Linköping drabbas Linköpings stift avännu en skandal. Östgöta Correspondenten berättar hur tre manligapräster under lång tid diskriminerat sina kvinnliga kolleger ikontraktet genom att konsekvent utebli från gemensamma gudstjänster ochmässor.

Detta är en debattartikel i Kyrkans Tidning. Åsikterna som uttrycks i texten är skribentens egna.

Domprosten Peter Lundborg fastslår bestämt att det är en kvantitativt liten fråga men ett kvalitativt stort och oerhört angeläget problem att komma till rätta med. Det ter sig onekligen märkligt att 52 år efter beslutet om att både kvinnor och män har tillträde till ämbetet som präst, fortfarande se svarta rubriker som dessa i tidning­en. Det är tröttsamt och borde i dag vara en icke-fråga.
frågeställning är hur biskop och domkapitel utövar tillsyn och värnar arbetsmiljö och rättsäkerhet för såväl anställda som medlemmar i Svenska kyrkan. Nyligen lyfte Göran Lundstedt i en ledare i Svensk kyrkotidning frågan om biskoparnas och domkapitlens uppdrag att utöva tillsyn. Det verkar finnas en hjälplöshet och ett ointresse att vidmakthålla ordning i såväl frågor om arbetsmiljö och pastoral hållning som kyrklig ordning. Artiklarna i Östgöta Correspondenten visar med all tydlighet hur enskilda människor kan kränkas av kolleger som söker försvara sitt beteende med trosmässiga argument. En tillsyn måste upprätthållas för att skydda människor och värna en god miljö.
att man i Linköpings stift och i andra stifts kommande biskopsval söker biskopar med lång erfarenhet av arbetsledning i Svenska kyrkan och med förmåga att utöva tillsyn och så värna bland annat arbetsmiljön för Svenska kyrkans anställda och förtroendevalda. Tillsyn är inte att vara trospolis. Det är att motverka att enskilda människor blir utsatta för kränkningar. Jag hoppas därför att Sven­ska kyrkans biskopar, de nuvarande och kommande, aldrig glömmer sin roll som närvarande arbetsledare med ambition att låta tillsyn vara verktyg för arbetsskydd, god konfliktlösning och medlemmars rättssäkerhet.


,