Debatt

En match på lika villkor

Reaktionerna på Elisabeth Gerles Farlig förenkling och Göran Häggs Gudi Sverige visar hur svårt det kan vara att diskutera trosfrågor.

Detta är en debattartikel i Kyrkans Tidning. Åsikterna som uttrycks i texten är skribentens egna.

Upplevelsen av en andlig dimension i tillvaron grundas inte på rationella argument utan på erfarenheten. När någon ombeds beskriva sin gudsbild leder det inte i första hand till en konflikt med representanter för det sekulära samhället. Så farliga är de inte. Spänningarna finns snarare mellan olika skikt i det egna medvetandet.
kan kläs i ord, men resultatet är ofta magert. Att läsa en dikt av Tomas Tranströmer kan upplevas som ett slags kunskapstillägnande, men det är svårt att transkribera insikterna till något som passar i en dagstidning. Den som vill försvara ett intuitivt förhållningssätt hamnar ofta i svårigheter. Det är som att ständigt tvingas spela på bortaplan. Orden räcker liksom inte till. I en sådan situation är det lätt att tappa självförtroendet. Aggressivitet eller uppgivenhet är vanliga reaktioner.Men vad är det egentligen som ska förmedlas? Knappast orden i sig utan snarare den vila och tillit som de vilar på.
en dialog mellan tro och vetande inom varje människa. På samma sätt sker en ömsesidig påverkan varje gång två människor samtalar med varandra. Alla upplevelser kan bearbetas i efterhand genom rationell analys. Å andra sidan kan de som kallar sig ateister vara mer intuitiva än de själva vill medge. Är inte i själva verket mystiken och det rationella tänkandet komplementära kunskapsvägar? Om vi erkänner detta skulle det kunna bli en match på lika villkor.


,