Debatt

Kyrkoval: Odemokratisk bismak och misstänkliggörande

Göran Hägglund vill i en intervju i förra veckans KT ha bort de politiska partierna från kyrkopolitiken. Han menar att det idag är långt ifrån så, att alla de som är invalda i kyrkliga sammanhang är sådana som brinner för kyrkans verksamhet. Han kulle vilja att det bara var personer som verkligen tyckte om kyrkan och bryr sig om hur det går, som kan väljas.

Detta är en debattartikel i Kyrkans Tidning. Åsikterna som uttrycks i texten är skribentens egna.

Jag kände i Göran Hägglunds betygssättning igen förra söndagens evangelietext ( 11:e söndagen efter trefaldighet), där farisén tackar Gud för att han inte är som andra människor. Jag tycker att det är naturligt och bra att det finns ett starkt intresse för kyrkan bland dem som är engagerade i svensk politik. I centerns ideologi är frågorna om solidaritet, medmänsklighet och demokrati mycket viktiga och det är också väldigt många centerpartister som är aktiva i församlingsarbetet och som gärna arbetar ideellt för kyrkan. Så är det säkert även i många andra partier, så jag förstår egentligen inte varför frågan är så kontroversiell.
en slags odemokratisk bismak i hela diskussionen, ett slags misstänkliggörande av de politiska parterna och det demokratiska systemet. Fortfarande är det många länder som saknar en fungerande demokrati och vi läser och hör dagligen rapporter om hur modiga människor i dessa länder riskerar livet för att uppnå demokrati. Detta medan en del här hos oss försöker misstänkliggöra begreppen demokrati och politik och misstänkliggör de politiska partierna för att ha en syndig oärlig agenda och att politikerna skulle vara själviska och korrumperade. De säger att politik och religion inte hör ihop men man bör komma ihåg att religionsfriheten brukar vara en av de första rättigheter som försvinner samtidigt med demokratin.
försöker komma ifrån namnfrågan och ge sken av att de inte är politiska genom att mixtra med nomineringsgruppens namn. De kallar sig FISK (Folkpartister i svenska kyrkan) eller KDISK (Kristdemokrater i svenska kyrkan). Jag vet inte om det sprider sig så att vi får se MISK, VISK och SD-ISK på valsedlarna i kommande val. Det blir lite löjeväckande och visst kan man försöka se humoristiskt på det hela, men jag tycker inte om när man försöker dölja sin identitet genom att tricksa med partibeteckningen. Det är inte beteckningen som är viktigast utan det är nomineringsgruppernas valprogram, där gruppen redovisar vad man vill göra samt kandidaternas trovärdighet och hur man förvaltat det förtroende som man eventuellt tidigare fått, som skall avgöra om man skall få nytt förtroende.
i en nomineringsgrupps namn kan exempelvis betyda att man anser att präster inte behöver samarbeta med kvinnor i kyrkan eller att man vill utestänga en del människor från kyrklig vigsel på grund av deras sexuella läggning. Sedan är det oerhört viktigt att alla som är medlemmar i svenska kyrkan utnyttjar sin rösträtt, så att inte det fundamentalistiska, dogmatiska och odemokratiska Sverigedemokraterna kan använda kyrkovalet som bräckjärn för att nästa år kanske komma in i riksdagen.
Tavelsjö

,