Debatt
Tilliten för Ibn Rushd är förbrukad
Ibn Rushd borde fråga sig varför det ånyo uppstår ”brister” när man i flera år har lovat att åtgärda sina antidemokratiska värderingar.

Detta är en debattartikel i Kyrkans Tidning. Åsikterna som uttrycks i texten är skribentens egna.
REPLIK
Studieförbundet Ibn Rushds chef, Anna Vaara skriver 2024-08-14 en replik på min debattartikel. Vaara skriver att jag sprider lögner om IR; utan att hon lämnar ett enda exempel. I sin replik upprepar hon återigen mantrat att IR ”tar ansvar för de brister som förekommer”. Hon borde fråga sig varför det ånyo uppstår ”brister” när man i flera år har lovat att åtgärda sina antidemokratiska värderingar.
Svaret på denna fråga är att IR talar med kluven tunga för att dölja studieförbundets islamistiska värdegrund. Den kände imamen Saeed Azam i Malmö medgav 2023-02-13 i Sydsvenskan, att Islamiska Förbundet i Sverige (IFiS) är Muslimska brödraskapets (MB):s nationella gren, vilket de i decennier förnekat. IFiS är grundaren till studieförbundet enligt IR:s kontextuella stadga. Alla framträdande aktörer i båda förbunden (IR-IFiS) har yttrat sig i svenska och arabiska media, att de uppfattar Yusuf Al-Qaradawi, den andlige ledaren för MB som sin förebild, mentor eller ”påve”. Det råder idag konsensus hos internationella forskare att Al- Qaraawis samhällets utopi står i konflikt med västvärldens demokrati. Al-Qaradawi uppmuntrar därför sina anhängare att ljuga när det är nödvändigt ”för att nå goda mål”.
Enligt de konstitutionella stadgarna grundade Chakib Benmakhlouf både IR och IFiS, samt dessutom skolkoncernen Sveriges Islamiska Skolor, SIS. I IFiS:s arabiska tidning, Rabita skriver Benmakhlouf att i förbundets skolor presenteras evolutionsteorin ”för att bevisa teorins felaktigheter”. SIS:s värdegrund avslöjades efterhand och SIS:s skolor stängdes den ena efter den andra. IR:s antidemokratiska värdegrund hittar man i studiematerial, hos gästföreläsare och i portalen Islamguiden, som IR tilldelade sitt årliga hederspris 2009. Med andra ord, MB-IR-strategin består av ett budskap till de egna och ett annat till myndighetern
Sameh Egyptson
Teol.dr. i interreligiösa relationer