
Foto: Christine Olsson/TT
Det ligger i allmänintresset att få klarhet. Viktigt att svara på medias frågor.
En person figurerar just utanför synfältet när planerna för domkyrkobacken i Strängnäs debatteras. Ändå tycks hon vara en central aktör som sitter på många stolar. Det handlar om Birgitta Ed.
När Dagens Nyheter först publicerade sitt reportage om byggnadsplanerna skrev de bland annat att Birgitta Ed ”är uppväxt i Strängnäs och arbetar halvtid som verksamhetsutvecklare av domkyrkoberget och halvtid som präst i församlingen. … Hon är också vice ordförande för stiftelsen Europaskolan, en friskola som ligger intill domkyrkan. Även skolan ska få sig en nybyggnad, enligt förslaget”.
Birgitta Ed är relativt nyprästvigd men har alltså fått en prestigetjänst i självaste domkyrkan; där tycks hon vara en av de ytterst ansvariga för utvecklingsplanerna. Under tiden som pastorsadjunkt kopplades prästämbetet också ihop med business när hon köpte Vängården Follökna för att driva retreatverksamhet. Nu är hon alltså därtill en av de drivande i en friskola som har intressen ihop med domkyrkoförsamlingen.
Det blir många intressen för Birgitta Ed. I DN ville hon dock ”inte ställa upp på en intervju om sina olika roller i Strängnäs”. Vi får alltså inte veta vad som sker när alla dessa lojaliteter krockar – eller samverkar.
För en utomstående ser den vänstra handen ut att veta precis vad det är den högra gör (Matt 6:3). Det ligger i allmänintresset att få klarhet: Vad sker i det som synes ske?
Vad säger Birgitta Ed själv?
Mikael Löwegren, Lund
LÄGG TILL NY KOMMENTAR
Du måste vara inloggad för att kommentera. Klicka här för att logga in.