Församlingsliv

Traditioner viktiga för Thor i Tyskland

Thor Fällgren har levt längre i Tyskland än i Sverige, men känner sig mer och mer svensk. Snart fyller han 75, men redan, den 6 september, är det fest i Svenska kyrkan i Frankfurt när den årliga kräftskivan arrangeras.

Snart 75 år. Thor Fällgren arbetar i Svenska kyrkan i Preungesheim i Frankfurt am Main.
Publicerad

– Svenska kyrkan i Frankfurt erbjuder en andlig, social och kulturell mötesplats. Vi är en kyrka med gudstjänsten i centrum. Men vi fyller också en mycket viktig uppgift som svensk kulturförening med midsommarfirande, kräftskiva och en stor julbasar första adventshelgen då 150 volontärer jobbar. Sverigebilden stärks av våra fina traditioner som vi håller hårt på. Kräftskivan lockar många.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP