Nyhet
ÄB till Rom för påves salighetsförklaring
På söndag kommer förre påven Johannes Paulus II att saligförklaras av den nuvarande påven Benedikt XVI. Bland de många dignitärer som väntas till Rom för att övervara ceremonin finns Svenska kyrkans ärkebiskop Anders Wejryd och domprosten i Stockholms stift Åke Bonnier
– Regeringen önskade att jag skulle ingå i delegationen som företrädare för det största trossamfundet i Sverige och mot bakgrund av våra mångåriga ekumeniska kontakter med den romersk-katolska kyrkan kändes det naturligt att tacka ja, säger Anders Wejryd.
Men själva salighetsförklaringen betraktar han som en främmande företeelse men anser att det ingår i ekumenikens villkor att också delta och tacka ja till sådant som man kanske inte helt åsiktsmässigt delar eller förstår.
– Påveämbetets utformning är ju främmande för luthersk tradition och det bidrar väl till att vi ifrågasätter sådant som vi ser som uppifrånstyrning och slutenhet.
Bli prenumerant för endast
Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.
KÖP