Nyhet

Dans, sång och fotboll i kyrkan

I Flemingsbergs kyrka i Stockholms stift får nyanlända familjer en gång i veckan prova på dans, spela fotboll, läsa sagor och umgås. Det är viktigt att det finns en mötesplats för barn och vuxna, säger kyrkoherde Helena Hedlund, som hoppas att verksamheten ska bli permanent.

Träffen som hålls varje onsdag är en del i ett integrationsprojekt mellan Huddinge kommun, Huddinge idrottsförening och Flemingsbergs församling. Tanken är att familjer som precis har kommit till Sverige ska få en chans att träffa andra familjer, få ett större kontaktnät och lära sig mer om det svenska samhället. Kyrkan bistår med två diakoner, en ungdomsledare och från våren även en pedagog. Träffen hålls i församlingshemmets lokaler, något som Helena Hägglund inte ser som ett problem.
- Vi är aldrig i kyrkorummet, så därför blir inte verksamheten religiös. Meningen är att familjer med olika bakgrund och tro ska kunna träffas här.

Träffen startade i oktober 2010 och ska utvärderas efter ett år. Helena Hedlund hoppas att den då kommer att bli en fast del av församlingens utbud.
- Vi hoppas kunna nå ut även till Skogås och Vårby gård, som är områden med många nyanlända familjer, säger hon.

I Flemingsberg finns cirka 100 nyanlända barn med familjer, i Huddinge kommun totalt cirka 200. Med nyanlända menar man personer som vistats i Sverige i 2-3 år.

Detta är en låst artikel.

Prenumerera på Kyrkans Tidning

Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
  • • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz

Ord pris 130 kr/mån

KÖP