Domen har fallit för Skanör-Falsterbo – slås ihop med Höllviken

Skanör-Falsterbo församling består. Men de kommer att ligga under det nya Näsets pastorat. På så sätt hoppas biskop Johan Tyrberg att slippa mer bråk som involverar församlingens kyrkoråd, samtidigt som man kan fortsätta med sin vanliga verksamhet i församlingen. Foto: Mikael M Johansson, Julia Åberg

UPPDATERAD VERSION. På torsdagsmorgonen kom beskedet. Lunds stiftsstyrelse har beslutat att slå ihop församlingarna i Skanör-Falsterbo och Höllviken till ett nytt pastorat. Det är kulmen på en mångårig turbulens i Skanör-Falsterbo församling som har pågått i perioder sedan 2008.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration