Nyhet

Tillsvidare inget hot mot gudstjänster i Sveriges radio

I ett hundra år har Sveriges Radio sänt gudstjänster. Allt tyder på att radion kommer att fortsätta att göra det -  i alla fall de närmaste åren. 

Sveriges radio har firat hundraårsjubileum.
Publicerad Senast uppdaterad
Caroline Salzinger.

 Året som gick har Sverige radio firat 100 års-jubileum. Den 1 januari 2025 påannonserade Sven Jerring det allra första programmet, en högmässa,  från S:t Jakobs kyrka i Stockholm. Samtidigt sändes en gudstjänst över sändaren i Malmö från S:t Petri kyrka i Malmö.

- Det visar hur just gudstjänst och religionsprogram historiskt varit jätteviktiga för Sveriges radio och så småningom också för P1-publiken, säger Caroline Salzinger, kanalansvarig P1.

I början på jubileumsåret 2025 återskapades den historiska högmässan från 1925. Denna gång från Storkyrkan i Stockholm.

Mer osäkert på lång sikt

Men nu är frågan hur framtiden ser ut för de radiosända gudstjänsterna. Sveriges radio lever under tuffa sparkrav eftersom kostnaderna ökar snabbare än anslagen skrivs upp.  Satsningar på säkerhet och civil beredskap påverkar ekonomin, liksom TV4:s beslut att lämna marknätet.

Flera radioprogram har de senaste åren lagts ner eller tagit en paus. Bland dem livsåskådningsprogrammet Människor och tro. 

Ingen förändring 2026

- Det finns inget programområde där man kan säga att vi kommer sända i samma utsträckning som nu i fem eller tio år, säger Caroline Salzinger och pekar på att Sveriges radio sparar inom alla programområden.

- Vi försöker förenkla vår produktion och i vissa fall tvingas vi lägga ner program.

Längre än 2026 kan P1-chefen därför inte överblicka. Men i år blir det ingen förändring i radiotablån när det gäller gudstjänster och andakter, jämfört med tidigare. 

Inget uttalat uppdrag

Cilla Benkö.

Inte heller Sveriges radios vd Cilla Benkö ser just nu något hot mot fortsatta gudstjänster i radion. Hon konstaterar att sändningarna har en lång tradition:

- Vi har i dagsläget inga planer att ändra på det.

Sveriges radio har dock inget uttalat uppdrag att sända gudstjänster.

- Varken det nuvarande tillståndet eller det kommande uppdraget pekar ut att vi ska sända detta innehåll. I det nuvarande tillståndet står att vi ska tillgodose intressen “när det gäller religion, kultur och vetenskap”. Det är sedan för oss fritt att bestämma hur utbudet ser ut, och detta sköts av vår programenhet.

Samma resonemang gäller övriga religionsprogram som andakter, helgsmål och tankar för dagen.

Inte flest lyssningar

Gudstjänster, andakter och helgsmål är inte de sändningar som har flest lyssningar i Sveriges radios utbud. 

- Men å andra sidan vet vi, och det får vi ju också bekräftat ofta i lyssnarrapporter, att för dem som lyssnar är det ett väldigt viktigt innehåll,  säger Caroline Salzinger.

 Hon framhåller att P1 vill hitta en balans där kanalen tillgodoser olika behov som publiken kan tänkas ha kring livsåskådningsfrågorna. 

- Å ena sidan vill vi erbjuda något för den del av publiken som vill ha en mer traditionell gudstjänst, men som av någon anledning inte kan vara på plats i en kyrka, säger Caroline  Salzinger.

Samtidigt vill P1 också fånga upp det förnyade intresset för religion och lisvåskådningsfrågor som finns bland en yngre publik. 

-  Här handlar det om lyssnare som kanske inte deltar i ett organiserat kyrkoliv, men som är intresserade av frågorna. 

Uppskattat inslag

På söndagsförmiddagarna varieras traditionell högmässa, med musikgudstjänst och ibland ett samtal. Enligt Lina Hedmark, producent på livsåskådningsredaktionen, har ”Samtal om tro”, blivit ett av de mest uppskattade inslagen på gudstjänsttid i P1.

– Samtalsformatet har 25–30 procent högre lyssning än en vanlig gudstjänst. Det är något lyssnarna verkligen söker sig till, har Lina Hedmark tidigare sagt till tidningen Hemmets vän.

– Tempot är lugnare i ”Samtal om tro”. Det finns alltid musik och en kort andakt i slutet, men samtalet är i fokus. De medverkande får prata till punkt. Det tror jag många uppskattar i en mediemiljö där det mesta går väldigt snabbt.

Fakta: Gudstjänster i P1

Klockan 11.03 varje söndag sänds gudstjänst i Sveriges radio P1. En del direktsänds och en del är förinspelade. 

Det går att lyssna på alla gudstjänster på hemsidan i 30 dagar efter sändningen i radio.  De finns även tillgängliga i appen Sveriges Radio Play. 

 Producenterna har i uppdrag att se till att gudstjänsten i så stor utsträckning som möjligt speglar variationen och utvecklingen i svenskt gudstjänstliv.

Källa: www.sverigesradio.se