Nyhet
EFS ska administrera sitt eget utlandsarbete
Styrelsen för EFS har bestämt att man tar över administrationen för det egna utlandsarbetet.
- Det ligger ingen stor dramatik i detta, säger Stefan Holmström, ny missionsföreståndare för EFS.
Beslutet som togs under styrelsesammanträdet den gångna helgen innebär att EFS inrättar en liten avdelning på sitt kansli, tillsätter några tjänster och fullföljer planerna på att rekrytera en missionssekreterare.
Bryter inte samarbete
Stefan Holmström understryker att beslutet inte innebär att EFS bryter med Svenska kyrkan när det gäller utlandsarbetet.
- Men vi tar över administrationen för den del som gäller EFS och som tidigare letts av nämnden för internationell mission och diakoni.
Diskuterades under konferens
Förslaget om en kommande förändring när det gäller utlandssamarbetet har först varit uppe i de samtal som förts i avtalsgruppen mellan Svenska kyrkan och EFS. Efter samtalen har EFS styrelse lagt fram ett förslag om att ta hand om utlandsarbetet. Detta förslag diskuterades också under årskonferensen som hölls i slutet av maj.
Och i helgen kom så beslutet från EFS styrelse.
Vill ha EFS-projekt
- Det har skett förändringar inom Svenska kyrkan om hur man kommunicerar sitt utlandsarbete och det är viktigt för EFS att få ha missionärer och projekt som vi kan kalla EFS-projekt, säger Stefan Holmström. Därför har styrelsen kommit överens om den här lösningen. Det är ingen stor dramatik i detta. Men det är en förändring.
Bli prenumerant för endast
Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.
KÖP