Nyhet

Finskt journalistpris för homodebatt

Tv-programmet Aktuella tvåan fick i går priset Årets journalistiska gärning.

Den finska publicservice-kanalen Yles debattprogram handlade den 12 oktober i höstas om sexuella minoriteter och deras ställning, och om kyrkans värderingar och dess betydelse i Finland. Programmet fick priset för att det väckte en livlig debatt, skriver Huvudstadbladet.

Efter programmet utträdde omkring 40 000 medlemmar och under hela 2010 blev utträdena ur finska kyrkan nästan dubbelt så många som föregående år.

Tammerfors biskop Matti Repo var en av kyrkans representanter i debatten. Han sa att barn visserligen har rätt till föräldrar men att föräldrar inte har rätt till barn, vilket tolkades som att han tycker att homosexuella inte ska ha samma rätt som ett heterosexuellt par att skaffa barn. Matti Repo sa också att homosexuella förhållanden är fel enligt den kristna världsbilden.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP