Nyhet

FN tar ställning om vatten

Rent vatten är en mänsklig rättighet. Det har FN:s generalförsamling slagit fast.

Resolutionen som FN röstade igenom vill uppmana länder och organisationer att hjälpa till med tekniskt och ekonomiskt bistånd för att underlätta för utvecklingsländerna. De ska så snart som möjligt kunna erbjuda rent vatten, tillgängligt och inte för dyrt.

Texten hänvisar också till de så kallade millenniemålen som ledande politiker antog år 2000, för att halvera fattigdomen fram till år 2015. Rent vatten och sanitet ingår i dessa mål.
I resolutionen uttrycks oro för att 900 miljoner människor saknar rent vatten och att 1,5 miljoner barn dör varje år på grund av brist på rent vatten och sanitär utrustning.

Resolutionen om vatten, som inte är bindande, antogs av generalförsamlingen på onsdagen. 122 länder var med vid omröstningen, 41 av dem lade ner sina röster. Ingen röstade emot. Sverige var ett av de länder som lade ner rösten, skriver Dagens nyheter.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP