Nyhet
Fortsatt samarbete i Jerusalem - men utan professur
Svenska kyrkans samarbete med Lunds missionssällskap, Lunds stift och Lunds universitet kring forskning och utbildning vid Svenska teologiska institutet i Jerusalem (STI) har fått nya former.
En ny stiftelse gör det nu möjligt för fler lärare att tjänstgöra vid Svenska teologiska institutet i Jerusalem. Men Krister Stendahl-professuren är borta.
Marcus Gustavsson
– Jämfört med tidigare får vi nu en form som gör att vi kan stärka finansieringen och utvecklingen av den akademiska verksamheten. Pengarna är inte längre bundna i en fond där det är osäkert hur de kan komma till användning, säger Erik Sjöstrand, ledamot i kyrkostyrelsen och en av de blivande ledamöterna i stiftelsens styrelse.
Bli prenumerant för endast
49 kr för 3 mån
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt
i ett halvår. Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 125 kr/mån.
KÖP