Nyhet
Från ingenjör till präst: Så hade resan blivit lättare
Trots att hon var ensamstående förälder utan studiestöd tvekade Oya Berlin aldrig när prästkallet kom. Men somligt tycker hon kan göras annorlunda i utbildningen.
Oya Berlin satt på bankens huvudkontor i Stockholm, ditkallad för att lösa en kris. Som civilingenjör hade hon arbetat först som systemutvecklare och därefter som projektledare. Hon vantrivdes inte, men funderade ändå på om det inte fanns något mer.
– Jag minns att jag tittade ut genom fönstret och önskade att jag var någon annanstans.
En Damaskusupplevelse
Nu har Oya Berlin gjort resan till något annat och i dag är hon präst i Roslagens västra pastorat. När hon ser tillbaka förstår hon dock att fröet till prästkallet såddes redan under studietiden på Kungliga tekniska högskolan. När hon befann sig i USA för att göra sitt examensarbete hade hon en stark andlig upplevelse.
– När jag senare läste om Paulus upplevelse på väg till Damaskus kunde jag känna igen mig. Men då visste jag inte vad jag skulle göra av min upplevelse.
Lät döpa sig
När Oya Berlin långt senare var mammaledig fick hon mer tid att reflektera och hon kom då i kontakt med den lokala församlingen där hon lät döpa sig. Hon återvände aldrig till sitt gamla jobb, övertygad om att hon var kallad till präst. Att hon skulle klara det var en självklarhet för henne, trots att hon en bit in i utbildningen blev ensamstående förälder, utan möjlighet att få studiemedel från CSN.
– Men Gud var med. Jag fick en tjänst som kyrkvaktmästare och kunde jobba samtidigt som jag pluggade. Det var inte enkelt, men det gick.
Får ut mycket av grekiskan
Kyrkostyrelsen ska nu tillsätta en utredning om möjligheten att underlätta för blivande präster som har utbildning och erfarenhet sedan tidigare. Ett förslag som lyfts fram i debatten är att man ska kunna bli präst utan att ha läst något av de bibliska språken. Det är dock inget som Oya Berlin efterfrågar.
– Du får en helt annan förståelse för texterna när du kan läsa dem på grundspråket. Grekiskan har gett mig otroliga insikter. Jag tycker absolut att språken ska vara kvar.
Annat tyngde
Hon önskar inte att den akademiska delen av utbildningen förkortas. Däremot tyckte hon att de krav som stiftet ställde på antagna prästkandidaterna kunde vara betungande.
– Jag kan förstå vikten med att till exempel ha en församlingsförankring, men det blir väldigt stora krav som läggs på präststudenter.
En annan punkt är adjunktsåret. Att efter sex år eller mer av studier göra ett adjunktsår med lägre lön kan vara utmanande.
– Du har levt på en lägre inkomst väldigt länge. Det hade varit enklare om du fått en full prästlön efter det att du prästvigts. I stället för ett adjunktsår skulle nya präster kunna erbjudas frekvent handledning under sitt första jobb.