Caroline Krook: Gravfriden vid Estonia bör brytas

Kransar på plats vid Minnesmonumentet vid en minnesceremoni arrangerad av MSB med anledning av att det är 25 år sedan Estoniakatastrofen vid Galärvarvskyrkogården på Djurgården på söndagen. Foto Janerik Henriksson/TT

Gravfriden vid Estonia bör brytas. Det anser Caroline Krook, domprost i Stockholm när Estonia förliste och även ledamot av Etiska rådet vars uppgift var att ge regeringen vägledning i hur Estoniakatastrofen skulle hanteras.

eller

För att läsa artiklar behöver du vara prenumerant på Kyrkans Tidning.

I prenumerationen ingår:

  • 46 nummer av Kyrkans Tidning, utgivning varje torsdag
  • Obegränsad tillgång till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidning som e-tidning redan på onsdagen
  • Nyhetsbrev, jobbannonser, debattsvep

Senaste artiklar