Caroline Krook: Gravfriden vid Estonia bör brytas

Kransar på plats vid Minnesmonumentet vid en minnesceremoni arrangerad av MSB med anledning av att det är 25 år sedan Estoniakatastrofen vid Galärvarvskyrkogården på Djurgården på söndagen. Foto Janerik Henriksson/TT

Gravfriden vid Estonia bör brytas. Det anser Caroline Krook, domprost i Stockholm när Estonia förliste och även ledamot av Etiska rådet vars uppgift var att ge regeringen vägledning i hur Estoniakatastrofen skulle hanteras.

eller

Provläs kyrkanstidning.se GRATIS!

Börja läsa nu!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration

(Gäller t o m 1 maj 2020)