Nyhet
Intagna kunde inte rösta i kyrkovalet
De intagna på kriminalvårdsanstalten Fosie i Malmö fick inte information om kyrkovalet förrän fyra dagar före valet. JO är kritisk till den sena informationen.
I en anmälan till Justitieombudsmannen skriver en av de intagna att han en månad före kyrkovalet påpekat för personalen på anstalten att något måste ordnas för de antagna som ville rösta. Trots detta kom inte informationen ut förrän den 16:e september 2009, fyra dagar före valdagen.
Den 16:e september var också den dag då poströster skulle vara framme hos församlingarna för att vara giltiga i kyrkovalet.
Intagna kan rösta i kyrkoval genom poströstning eller genom ombud. På grund av att informationen kom ut så pass sent, samma dag som poströsterna skulle vara inne, menar anmälaren att han inte hade möjlighet att utnyttja sin rösträtt.
Anledningen till att informationen inte kom ut tidigare var att personalen på avdelningen fick informationen sent, vilket i sin tur berodde på orimlig arbetsbelastning för kriminalvårdsinspektören, skriver kriminalvården i ett remissutlåtande.
JO ger anmälaren rätt och är kritisk till att informationen kom ut så sent. Intagna har haft skäl att förvänta sig information om hur man röstar, trots att kyrkan numera är skiljd från staten, skriver JO.
Prenumerera på Kyrkans Tidning
Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
- • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
- • E-tidning - papperstidningen i digital form
- • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz
Ord pris 125 kr/mån
KÖP