Nyhet

"Intressant val"

Ärkebiskop Anders Wejryd: Jesuiter kan föra ett intellektuellt och kulturellt samtal och samtidigt vara folkliga och förankrade i den kultur de verkar i.

Publicerad

-Jag känner inte och känner inte till Jorge Mario Bergoglio, men jag tycker att hans val av namn som påve är intressant. Franciskus pekar ju dels på Franciskus av Assisi, dels på Frans Xavier, medgrundare av Jesuitorden, visionär och missionär.

Den nye påven tillhör själv jesuitorden. Hur ser du på det?
-De jesuiter jag har mött har ofta varit grundlärda, de kan föra ett intellektuellt och kulturellt samtal och samtidigt vara folkliga och förankrade i den kultur de verkar i. Den påverkan på samhället från katolskt håll som sker i Sverige sker oftast via jesuiter.
-De har haft en ganska självständig hållning och ett lagom kritiskt förhållningssätt till makten, dessutom finns en ganska radikal social hållning bland jesuiterna. Det gör att den här påven kan bli intressant

Vad tror du Franciskus I kommer att betyda för ekumeniken?
-Jag vet inte, men jag hoppas att det goda samarbetet vi har med katolska kyrkan i Lutherska världsförbundet och Kyrkornas världsråd ska fortsätta, även om Rom gärna får bli mer aktivt än det varit en tid. Men katolska kyrkan har agerat starkt och aktivt i Kyrkornas världsråds kommission för ”Faith and order” och det hoppas jag att den ska fortsätta med.

Detta är en låst artikel.

Prenumerera på Kyrkans Tidning

Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
  • • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz

Ord pris 125 kr/mån

KÖP