Nyhet
Israel varnar journalister
Israel hotar att straffa journalister som följer med och bevakar Ship to Gaza. Journalisterna riskerar att utvisas i tio år, få sin utrustning beslagtagen och ”ytterligare sanktioner”.
Att segla med den nya konvojen kan enligt Oren Helman leda till att ”deltagare nekas inresa till staten Israel i tio år, till att deras utrustning beslagtas och ytterligare sanktioner”, skriver nyhetsbyrån Reuters.
Även om journalisterna pekas ut särskilt innebär sanktionerna de samma som för aktivisterna.
Kyrkans Tidnings reporter Helena Hägglund befinner sig i Aten och väntar på att få åka med konvojen. Hon hoppas kunna resa trots varningarna.
Svante Fregert, tillförordnad ansvarig utgivare för Kyrkans Tidning, säger att beslutet att låta en reporter följa med står fast, men påpekar att redaktionen ständigt följer händelseutvecklingen.
-Det är självklart högsta prioritet med våra anställdas säkerhet, säger Svante Fregert.
Helena Hägglund är på plats på Ship to Gaza för att sakligt skriva om aktionen, att lyfta fram flera olika röster och åsikter i frågan, berättar Fregert.
Svenska utrikesdepartementet (UD) gör inga särskilda uttalanden med anledning av att de varningar som kommer från den israeliska regeringens presskontor.
- Sverige kan inte garantera säkerheten under en sådan här resa, säger Karin Nylund på UD:s presstjänst.
Hon hänvisar dock till ett svar som utrikesminister Carl Bildt lämnade i riksdagen, 16 juni, då han uppmanade israeliska myndigheter att använda fredliga medel i kontakten med de som färdas med Ship to Gaza.
Sedan tidigare avråder Utrikesdepartementet svenska medborgare från resor till Gaza.
Israels agerandeväcker stark kritik. Den Jerusalembaserade organisationen Foreign Press Association säger i ett uttalande att “regeringens hot attt straffa journalister som bevakar Gaza-flotiljen skickar ett rysligt budskap till internationell media och reser allvarliga frågor om Israels åtagande till pressfriheten”, skriver Reuters.
I morgon väntasett tiotal av Ship to Gazas skepp lämna sina hamnar. Israels premiärminister Benjamin Netanyahu slog i går fast för sitt inre kabinett att "Israel kommer inte tillåta några skepp att bryta blockaden av Gazaremsan, skriver den israeliska tidningen Haaretz på nätet.
Jerusalem Post rapporterar att Israel och Egypten kommit överens om att skepp som deltar i konvojen till Gazaremsan ska få lasta ur sina humanitära varor vid den egyptiska hamnen El-Arish och att de efter kontroll kommer att skickas vidare till Gaza via landvägen.
Samtidigt har Israeliska säkerhetstjänstemän och representanter för utrikesdepartementet informerat regeringen om att Israel inte har någon information om att terrorister eller någon med kopplingar till en terrorgrupp planerar att delta i Ship to Gaza, enligt källor till Haaretz.
I dag kommer berörda minstrar i den israelsiska regeringen att fortsätta diskussionerna om aktionen. 2007 införde Israel blockaden av Gazaremsan. Restriktionerna lättades något i fjol.
/KT
Prenumerera på Kyrkans Tidning
Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
- • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
- • E-tidning - papperstidningen i digital form
- • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz
Ord pris 125 kr/mån
KÖP