Nyhet

Norska kyrkan ställde in medverkan på pride-manifestation

Manifestationen som skulle visa stöd för hbtq-personer i Oslo fick ställas in, då säkerheten inte gick att garantera. Kirken på pride kunde inte genomföra sitt tåg från Oslos domkyrka till manifestationen. I Sverige däremot pågår pridefestivalerna som planerat.

Trots polisens avrådan var den många som samlades på Rådhusplassen i Oslo för att visa sitt stöd för hbtq-rörelsen.
Publicerad

I måndags planerade Oslos pridekommité att hålla en manifestation i centrala Oslo. Manifestationen skulle visa stöd för hbtq-personer i Norge, då två personer avlidit efter en skjutning mot en gay-pub i Oslo i helgen.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP