Kyrkohandboken - nu på webben

Den nya kyrkohandboken finns nu att läsa på nätet. Men vissa liturgiska sånger saknas i den digitala utgåvan eftersom det fortfarande pågår förhandlingar med upphovsinnehavarna.

– Det handlar om 13 liturgiska sånger. De finns i psalmboken, så det går att slå upp dem där, säger Dag Tuvelius, kommunikatör på kyrkokansliet.

Han säger också att dessa kommer att ingå i den tryckta versionen som ska finnas klar för leverans den 12 mars.

Beslutet om den nya handboken fattades på kyrkomötet i höstas och ska tas i bruk på pingstdagen den 20 maj. Men redan nu går det alltså att ta del av de tre volymerna på nätet – Huvudvolym, Musikvolym och Missale.

I PDF:ernas försättsblad står det att:

”Eftersom förhandling fortfarande pågår med upphovsinnehavare kring ett antal liturgiska sånger, finns dessa ej med i de PDF-filer som nu publiceras på webben. Dessa sånger finns i Den Svenska psalmboken”.

– I och med att de ska ingå i kyrkohandboken måste förhandlas med upphovsinnehavarna igen. Och eftersom att de finns i psalmboken tyckte vi inte att det var någon stor sak att de saknas i PDF:erna av handboken, säger Dag Tuvelius.

– Det är många som har frågat och väntat på den.

Taggar:

Kyrkohandboken