Nyhet

Många döda vid koptiska protester i Kairo

Minst 13 personer har dött när ett tusental kopter demonstrerade i Kairo. Kopterna, som protesterade mot att en kyrka bränts ned i staden Sol söder om Kairo, drabbade samman med muslimer och grupperna började kasta sten, brandbomber och skjuta på varandra, enligt Sveriges radios Ekot. Demonstrationerna inleddes i tisdags och fortsätter även i dag.

I helgen brände muslimska invånare i samhället Sol ned kyrkan. De var upprörda över en relation mellan en koptisk man och en muslimsk kvinna som lett till flera hedersrelaterade mord inom kvinnans familj.
Två personer ska ha dött när kyrkan brändes ned. Egyptens styrande militära råd har sagt att kyrkan ska byggas upp och att de ansvariga för mordbranden ska åtalas, uppger tv-kanalen Al-Jazeera.

Detta är en låst artikel.

Prenumerera på Kyrkans Tidning

Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
  • • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz

Ord pris 125 kr/mån

KÖP