Nyhet
Moderaternas nya kyrkovalprogram klart
I helgen antog Moderaternas partistyrelse partiets program inför kyrkovalet i höst. En av punkterna är att homosexuella ska få gifta sig i Svenska kyrkan.
”Inom moderaterna finns olika sätt att se på välsignelser men som parti förespråkar vi att även homosexuella par ska kunna ingå äktenskap i Svenska kyrkan. Vår uppfattning är att Svenska kyrkan också i framtiden ska ha kvar sin vigselrätt", står det – som väntat – i programmet som Moderaterna kallar "Svenska kyrkan i 2010-talet".
"Biskoparna besegras i kyrkomötet"
Helle Klein, präst och politisk chefredaktör på Aftonbladet, kommenterar detta i sin blogg: ”Den politiska enigheten är därmed i det närmaste total inför höstens kyrkomöte när de tre stora partierna Socialdemokraterna, Centern och Moderaterna förordar att kyrkan ska behålla vigselrätten och samtidigt säger ja till samkönat äktenskap.
De biskopar som är av annan mening lär få se sig besegrade.”
Frivillighet och valfrihet
Moderaterna vill dessutom satsa mer på diakoni och ungdomsarbete. Partiet vill också ge mer stöd till frivilliggrupper i församlingarna, att kyrkan ska bidra till en ökad valfrihet vad gäller förskolor, skola och äldreomsorg och att möjligheterna för ett friare val av församlingstillhörighet utreds.
Prenumerera på Kyrkans Tidning
Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
- • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
- • E-tidning - papperstidningen i digital form
- • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz
Ord pris 125 kr/mån
KÖP