Nyhet
Morgonkollen tisdag
Blockad av israeliska varor i Sveriges hamnar och Alliansen vill ha avdragsgilla gåvor till ideella organisationer om senast två år.De här nyheterna har rapporterats det senaste dygnet.
Israels försvarsminister vill att FN ska skjuta upp utredningen av bordningen av hjälpkonvojen Ship to Gaza. Han tycker att Israels egen utredning räcker, rapporterar Ekot.
I Sverige kommer Hamnarbetarförbundet att införa en blockad mot israeliska skepp och varor. Blockaden ska pågå under en vecka, och är tänkt som en stödaktion för Ship to Gaza. Israeliska varor kommer inte att komma in, och varor till Israel kommer inte heller att komma ut under veckan. Svenska dagbladet skriver.
Alliansen vill att gåvor till ideella organisationer ska bli avdragsgilla senast om två år, skriver Dagen. Det framkom vid ett seminarium under gårdagen, som hölls av Frivilligorganisationernas insamlingsråd.
Under ett besök i Norrköping hann kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth med att inviga en ny vägkyrka, skriver Norrköpings tidningar. Tingstad kyrka har funnits i 800 år, men blir nu också vägkyrka vilket innebär att den kommer hållas öppen dagligen. Kyrkan ligger utmed E 22 mellan Norrköping och Söderköping.
Prenumerera på Kyrkans Tidning
Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
- • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
- • E-tidning - papperstidningen i digital form
- • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz
Ord pris 125 kr/mån
KÖP