Nyhet

Morgonkollen tisdag

I Örebro firade i helgen 800 personer en gemensam gudstjänst.Katolska kyrkans ärkebiskop i Belgien tycker inte att pensionerade pedofilanklagade präster behöver ställas inför rätta. I förra veckan fick han en paj kastad i ansiktet av en uppretad kyrkobesökare.De här nyheterna har rapporterats det senaste dygnet.

Nerikes allehanda visar ett bildspel från i söndags, då 800 Örebroare firade gemensam gudstjänst i Conventums mässlokaler. Församlingarna runt om i staden chartrade bussar för att hjälpa församlingsborna att ta sig in till stan. Kyrkans Tidning har också skrivit om initiativet tidigare.

Belgiens katolska ärkebiskop fick en paj i ansiktet av en kyrkobesökare i förra veckan, skriver Svenska dagbladet. I Belgien håller en pedofilskandal på att rullas upp och ärkebiskopen André-Joseph Léonard har stött sig med många efter att ha uttryckt att pensionerade präster bör slippa åtal.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP