Motion till riksdagen: Höj den kyrkoantikvariska ersättningen

Jäders kyrka

460 miljoner fördelat på 3 700 kyrkor är "en droppe i havet", skriver Ardalan Shekarabi och Inga-Lill Sjöblom i en motion till riksdagen. Renoveringen av Jäders kyrka var det projekt som fick mest i bidrag från den kyrkoantikvariska ersättningen 2022. Foto: Mikael M Johansson

Att en stor del av kyrkounderhållet bekostas av Svenska kyrkan är “alarmerande och oroande”, skriver två socialdemokratiska riksdagsledamöter i en motion till riksdagen om att höja den kyrkoantikvariska ersättningen. 

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration